Przygotowanie powietrza wychodzącego z sprężarki tłokowej

Ocena użytkowników:  / 1

Witam

Oczyszczanie powietrza to inaczej operacja, której celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o formie spełniającej zapotrzebowania zasilanego układu. Inaczej mówiąc aby było pozbawione cząstek stałych, kondensatu i zostało wzbogacone ( mgłą olejową w przypadku używania narzędzi i urządzeń pneumatycznych obrotowych i ciernych), obniżone do ustalonego ciśnienia.

Zależnie od stosowanego źródła sprężonego powietrza przygotowanie można podzielić na filtry dla sprężarek tłokowych (o tym będzie ten artykuł) i dla sprężarek śrubowych. Różnica polega na jakości i ilości powietrza. Powietrze wychodzące z sprężarki śrubowej potrzebuje o wiele więcej urządzeń i nakładów finansowych na zakup bloków do przygotowania powietrza, również w czasie eksploatacji trzeba się liczyć z znacznie większymi nakładami pieniężnymi na obsługę. Korzyścią sprężarek śrubowych jest potężna wydajność i wysokie ciśnienie ale o tym nie będę pisał.
Wracając do tematu:

Filtrowanie powietrza odbywa się dwu etapowo, w pierwszym powietrze wlatuje do zbiornika filtra i jest wprowadzane w ruch wirowy. Siła odśrodkowa sprawia, że krople kondensatu i większych drobin osadzają się na ściankach filtra i spływają na dół do odstojnika. Tamznajduje się zaworek spustowy, automatyczny lub ręczny, do spuszczenia kondensatu. Odstojniki są najczęściej przezroczyste, tak aby można kontrolować poziom kondensatu. Kolejny etap,powietrze przechodzi przez filtr ceramiczny lub polimerowy o poziomie filtracji w granicy 5µm. Zanieczyszczenia pozostają oczywiście na filtrze. Przefiltrowane powietrze wydostaje się z filtra w układ. Należy wiedzieć, że filtry mają swoją przepustowość i spada ona w zależności od poziomu zabrudzenia filtra. Z tego powodu warto instalować filtry o kilku krotne większej przepustowości niż zaplanowana.

Uzupełnienie mgłą olejową, służy do nasycenia oczyszczonego powietrza specjalnym olejem do urządzeń pneumatycznych, w celu zminimalizowania tarcia, obniżenia korozji narzędzi i urządzeń pneumatycznych ( klucze pneumatyczne, wkrętarki, szlifierki, siłowniki)

Reduktory ciśnienia to membranowe nastawniki obniżające ciśnienie wlotowe do żądanego, występują wraz z nanometrem do odczytu i pokrętłem do regulacji. Po nastawieniu ciśnienia zależnie od prędkości przepływu są możliwe pewne wahania ciśnienia. Z tego powodu należałoby ciśnienie ustawiać na zamkniętym zaworze i wyregulować w ciągu przepływu.

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej w sprzedaży mamy:

Zespoły przygotowania sprężonego powietrza: czyli reduktora, filtra i naolejacza
Reduktory o różnorakim stopniu przepustowości i różnych możliwych ciśnieniach pracy.
Filtry oczyszczające, bazowe o stopniu filtracji 5µm lub, odwadniacze, i filtry do suchego powietrza o stopniu filtracji od 5 do 0,5 mikrona.


Filtry z reduktorem, wersje przyłączeniowe 1/4, 1/2 3/4 cala.

https://domtechniczny24.pl/filtroreduktory.html
Naolejacze wersje przyłączeniowe 1/4, 1/2 3/4 cala.
I na koniec dodam o dławikach lub elementach niwelujących gwałtowne uderzenia ciśnienia w instalacjach dynamicznych.

W przypadku wykorzystywania powietrza do maszyn lub układów nietypowych w systemach produkcji przemysłowej, farmakologicznej czy spożywczej konieczne jest bardzo dokładne określenie wszelkich parametrów powietrz,a zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

To tyle pozdrawiam

W kieszeni McGyvera czyli trytytki i taśma Duct Tape

Ocena użytkowników:  / 0

Witam.

Dużo prostych w budowie towarów zrewolucjonizowało rzeczywistość. Jedną z nich jest taśma kablowa i taśma srebrna techniczna, ta dzięki której zbudowano Amerykę.
Jeden i drugi produkt opiszę w dzisiejszym poście.
Zacznijmy od opaski kablowej, znanej powszechnie jako trytytki lub trytki. Niezwykle proste w swojej konstrukcji. Taśma zaciskowa składa się z elastycznej, ząbkowanej taśmy, z jednej strony zakończona jest zwężeniem (szpiczasta końcówka) ułatwiającym jej przewlekanie, a z drugiej główką służącą do jej blokowania. Wewnątrz główki znajduje się zapadka, w trakcie montażu przeskakuje po ząbkach opaski kablowej wydając specyficzne terkotanie, co widocznie sprawiło, że powszechnie nazywana jest trytytką. Trwały montaż odbywa się kiedy przewleczona taśma z ząbkami blokowana jest przez zapadkę. Zęby mają takie pochylenie, że wsuwanie odbywa się bez trudu, a wyciąganie jest niemożliwe bez uszkodzenia opaski ( chyba że jej pomożemy podważając małym śrubokrętem zapadkę). Zmontowana opaska może być tylko bardziej zaciskana.
Dzięki dużej wytrzymałości na rozrywanie układu zapadki, trytytka zapewnia metodę trwałego spięcia wiązki przewodów, kabli lub innych elementów, a także przymocowanie ich do elementów konstrukcyjnych. Jednak zarówno konstrukcja opasek zaciskowych, jak też stosowane do produkcji surowce powodują, że opaski kablowe występują w bardzo dużej liczbie typów i rodzajów, jedną z ciekawych zastosowań są opaski do kajdankowania.

Głównym materiałem, z którego wytwarzane są opaski kablowe jest poliamid 6.6 znany też pod nazwą nylon 6.6. Jest to tworzywo sztuczne z jednej strony elastyczne, a z drugiej wytrzymałe na rozciąganie. Standardowe opaski kablowe z ząbkowaną wewnętrznie taśmą kablową są aktualnie najpowszechniej stosowanymi trytkami na świecie. Wielu producentów proponuje opaski kablowe tego typu, konkurując właściwie ze sobą jedynie ceną. Obniżanie kosztów wiąże się z stosowaniem tanich niejednorodnych granulatów lub regranulatów. Ma to wpływ na jakość opasek, niska jakość surowca to najczęściej twarde i kruche trytki. Pękają w czasie zaciskania, prawem Murphiego w najmniej oczekiwanym czasie.
Wypada zwrócić uwagę, że jak większość plastików nylon 6.6 jest nieodporny na promieniowanie UV. Oznacza to, że trytytki wykonane z naturalnego nylonu 6.6 nie nadają się na zewnątrz i nie mogą być wystawianena działanie światła słonecznego. Żeby zapewnić odporność trytek na promienie słoneczne do granulatu dodaje się pigmentóww odpowieniej ilości. Powoduje to zabarwienie opasek kablowych na kolor czarny. Warto zobaczyć etykietę czy jest tam znak odporne na UV.


I drugi produkt: Duct Tape - srebrzysta mocna taśma. W Polsce ma już swoje miejsce, zaś w USA jest obiektem kultu. Jak powiedział Walt Kowalski (Clint Eastwood) w filmie "Gran Torino" do młodego chłopaka:
"Weź te trzy rzeczy - trochę WD-40, kombinerki (szczypce zaciskowe) i rolkę srebrnej taśmy. Każdy porządny mężczyzna da radę tym naprawić większość usterek."


Do powszechnego użytku trafiła z armii. Wymyślono ją podczas II wojny światowej. Żołnierze chcieli taśmy do zaklejnia paczki z amunicja tak żeby była wodoodporna. Miała też być prosta w rozdzieraniu by nie trzeba było używać dodatkowych narzędzi. Naturalnie jak łatwo można się domyślić pierwowzór był zielony typowo w kamuflażu dla wojska. Niemniej to co nie zmieniło się to trzy warstwowa budowa. Pierwsza warstwa plastik, w środku siateczka z płótna i od spodu warstwa elastycznego kleju.

Nazwa DUCT TAPE powstała później gdyż na początku swojej kariery miała tylko numer kontraktowy. A nazwę wymyślili sami żołnierze. Najprawdopodobniej dla tego, że woda spływa po niej jak po kaczce.

Żołnierze szybko odkryli, że taśma nadaje się nie tylko do owijania skrzynek ale i do naprawy broni, odzieży a nawet wirników śmigłowców. Powszechnie była stosowana jako doraźny i prowizoryczny opatrunek. Po wojnie żołnierze przywieźli ją do domu i tak wystartowała jego kariera.

Rozwijająca się branża budowlano montażowa szybko znalazła sposób zastosowania taśmy. Sprzedawano ją jako łącznik przewodów grzewczych, klimatyzacji. I właśnie wtedy zmieniono kolor z zielonego na srebrny i zaczęto ją powszechnie nazywać DUCT TAPE lub DUCK TAPE w zależności od producenta. Dziś taśmę produkuje wiele firm w różnyh kolorach i przeznaczeniach. Na przykład Huricane Tape została opracowana do zabezpieczenia szyb przed huraganowym wiatrem.
Natomiast dla wojska i branży militarnej dalej jest produkowana w wersji zielonej ale o znacznie większej wytrzymałości.
Natomiast NASA używa srebrnej taśmy do napraw podczas misji kosmicznych i jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu kosmicznego. Do historii przeszło użycie jej do naprawy filtrów CO2 w czasie misji APOLO 13 w 1970 roku.

Na koniec kubeł wody i pamiętajmy, że Taśma w wielu przypadkach jest tylko czasowym łataniem dziury, a nie końcowym rozwiązaniem konstrukcyjnym czy naprawczym.

Pozdrawiam

Opis i zastosowanie włókniny szlifierskiej

Ocena użytkowników:  / 1

Witam

       Włókniny ścierne są trójwymiarowym produktem ściernym. Szkielet włókniny wykonany jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych w czasie obróbki. Włókna te są nadzwyczaj wytrzymałe, nie łamią się nie odkształcają i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu wracają do swojej wcześniejszego kształtu.
Do włókien przyczepione są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, sortowane ziarna ścierne. Cząstki ziaren są uporządkowane równomiernie do o koła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, sprężysta struktura dająca bardzo dobre wyniki w trakcie pracy.

 

 


       Średnica ziaren w odróżnieniu od papierów ściernych podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych wymiar ziarna określana jest zwyczajowo i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą "P" przed numerem granulacji. Wypełnieniee przez ziarno normy FEPA świadczy, że jego rozmiar dla danej granulacji nie jest większa niż określona w normie. W praktyce oznacza, że szlifując ziarnistością "P80" uzyskujemy powtarzający i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.


W przypadku włóknin gradację określa się następująco:

Coarse, grube ziarno- granulacja P80 - P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 - P240
Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 - P600
Super fine polerowanie wykańczające - granulacja P600 do P1000

 

       Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu ( fotografia pierwsza - charakterystyczne świecące ziarenka ) i czasami cyrkon.

Zalety włóknin. Przestrzenne ułożenie włókien, równomierne ułożenie ziaren na włóknach, obróbka małoiskrowa ( nie nagrzewa materiałów obrabianych).
Znaczne odległości między włóknami gromadzą zabrudzenia i urobek z szlifowanej powierzchni (przedmiot jest obrabiany przez czystą włókninę)
Wodoodporność włóknin, można je płókać wodą z mydłem, dzięki temu nadają się do powierzchni zabrudzonych, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.
Elastyczność włókien skutkuje tum że łatwo dopasowują sie do niereguralnych kształtów.

 

https://domtechniczny24.pl/arkusze-w%C5%82%C3%B3kniny.html

 

       Włókninę ścierną można stosować do pracy ręcznej i mechanicznej( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, stali nierdzewnych, metali kolorowych, takich jak aluminium, brąz, miedź, nikiel, jak również dopowierzchni szklanych.
Ponieważ włóknina ścierna jest wodoodporna może być stosowana w kuchni jako zastępstwo dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny sprawdzają się przy czyszczeniu piekarniki i grille, usuwają przypalone resztki żywności z garnków i brytwanek.

Art. Ścierne Bosch cz. 3

Ocena użytkowników:  / 1

    Kolejny rozdział będzie dotyczył wybranych produktów i zastosowanych technologii.

 

    Optymalny proces produkcji zapewnia doskonałą obróbkę powierzchni. Dzięki innowacyjnym technologiom firmy Bosch uzyskuje się artykuły spełniające wysokie wymagania użytkowników z całego świata. Nadzwyczajna technologia łączenia (chroniona prawnie) gwarantuje stałą i wysoką jakość taśm bezkońcowych oraz doskonałą jakość obróbki powierzchni. Konfekcjonowanie i łączenie taśm to bardzo ważne elementy konstrukcji taśmy szlifierskiej, zatem połączenia taśm muszą być dobrane zależnie od zastosowań taśmy oraz specyfice konkretnego produktu. Technologia łączenia taśmy firmy Bosch zapewnia:


>Brak śladów spowodowanych nierównością łączenia


>Bardzo dokładny przesuw taśmy, bez pozostawiania śladów kleju


>Specjalne dopasowanie do zastosowań łączenia taśm


>Wysoką stabilność i odporność na zerwanie zapewniają długą żywotność

 

pas bezkońcowy do metalu


    Wyjątkowy proces sztancowania matrycowego to najnowocześniejsza technika produkcji pozwalająca na uzyskanie dokładnie przyciętych krawędzi tarcz szlifierskich, oraz idealnych otworów o niezmiernie wysokiej jakości. Zaletami tego procesu technologicznego są:


>Brak wad jakościowych (kruszące się ziarna, źle wykrojone otwory)


>Czyste i idealnie gładkie otwory, zapewniające większą wydajność systemu odsysania pyłu


>Brak wyruszania się ziarna, co zapobiega zarysowania szlifowanej powierzchni

W celu zapobiegania samoistnemu wypadaniu ziaren w trakcie szlifowania w wyniku zmieniania się siły nacisku oraz odkształceniom materiały ścierne sia Abrasives są uszlachetniane w procesie liniowym online Multiflex. Materiały ścierne osiągają dzięki temu wyjątkową elastyczność. Właściwość ta jest niebywale ważna przy papierach ściernych przeznaczonych do szlifowania ręcznego oraz papierach w rolkach.


    Ostatnimi czasy pojawiły się ściernice lamelkowe wykonane z płótna ceramicznego. Ma ono zdolnoś do tzw. samoostrzenia, sprawia to że tarcze te przeznaczone są do pracy przemysłowej o dużym natężeniu robót. Innowacyjne jest zastosowanie talerza nośnego wykonanego z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym. Ściernice te mają dużo lepsze właściwości amortyzacyjne, przez co lepiej przylegają do podłoża. Sprowadza się to do mniejszego zużycia i odczuwalnej wydajności.

Art. Ścierne Bosch cz. 2

Ocena użytkowników:  / 0

    Artykuły ścierne, część druga.


    Pierwszym czynnikiem gwarantującym perfekcyjną obróbkę powierzchni jest podkład. Zapewnia materiałowi ściernemu specjalną właściwość, potrzebną do określonych zastosowań. Jako podkład materiału ściernego stosuje się papier, tkaninę, folię z tworzyw sztucznych, fibrę wulkanizowaną, piankę lub ich kombinację. Produkty z podkładem papierowym zmajdują zastosowanie w szlifowaniu ręcznym (oraz ręcznym przy użyciu maszyn) i wykończeniowym oraz maszynowym (szeroko i wąsko taśmowym). Podkład z tkaniny jest przystosowany do wysoce wydajnego szlifowania taśmowego jak i do szlifowania profili i konturów oraz do szlifowania wykończeniowego. Fibra natomiast stanowi składnik podkładu do szlifowania rotacyjnego metalu oraz kamienia.


    Drugim elementem jest spoiwo, zachowanie równowagi między dobrą przyczepnością ziarna a elastycznością to w przypadku spoiwa największe wyzwanie. Dla każdego produktu dobrana jest specjalna formuła spoiwa, która w następnej kolejności jest udoskonalana przez naszych chemików. Dzięki wdrożeniu tych specjalnych formuł można produkować bardzo twarde, a przez to agresywne materiały ścierne oraz niezmiernie elastyczne produkty. Bosch stosuje tylko spoiwa pozbawione rozpuszczalników. Wyróżnione są dwa typy spoiwa, bazowe oraz wierzchnie. Spoiwo bazowe umożliwia wstępnie zespolić ziarno szlifierskie z podłożem w określonym układzie i gęstości. Jako spoiwo stosowane są przede wszystkim żywice syntetyczne. Spoiwem na dobre łączącym ziarna szlifierskie ze sobą i z podkładem jest spoiwo wierzchnie. Zależnie od przeznaczenia materiału ściernego stosowane są bardziej miękkie i elastyczne albo twardsze i bardziej ciągliwe spoiwa, jednak przede wszystkim żywice syntetyczne. Twardość spoiwa wpływa na agresywność ziarna i wytrzymałość materiału ściernego. Oprócz spoiwa wierzchniego na materiałach ściernych znajduje się również substancja aktywująca się w trakcie szlifowania.

 


    Trzeci element to ziarno szlifierskie i rozmieszczenie ziarna. Twardość oraz wiązkość ziaren szlifierskich w oparciu o surowiec wyjściowy decyduje o właściwościach i zastosowaniu materiałów ściernych. Najczęściej stosowanymi minerałami szlifierskimi są aktualnie korund i węglik krzemu wstępujące w wielu różnych wariantach. Coraz częściej zastosowanie znajdują także nowsze minerały, np. korund cyrkonowy, korund ceramiczny i diament. Udział minerałów pochodzenia naturalnego, jak rubin czy szmergiel, jest coraz mniejszy. Bosch wykorzystuje przy produkcji materiałów ściernych tylko wysokiej jakości ziarno szlifierskie i jako członek organizacji FEPA respektuje normy FEPA.


Dokładnie wyselekcjonowane ziarno szlifierskie jest łączone z podkładem w innowacyjnym procesie produkcyjnym:


>Dystrybucja elektrostatyczna gwarantuje, że ziarna są rozmieszczone na pokładzie równomiernie i w pozycji pionowej, tak aby oś wzdłużna była prostopadła do warstwy podkładu. Artykuły ścierne z ziarnem nanoszonym elektrostatycznie są agresywne i mają większą wydajność ścierną niż materiały ścierne, w których zastosowano dystrybucję mechaniczną.


>Pełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na pokładzie bez odstępów i pokrywa całą jego powierzchnię. W takim przypadku w użyciu jest więcej ostrych krawędzi ziarna, wydajność ścierna jest większa, a chropowatość mniejsza.


>Niepełne pokrycie- ziarno szlifierskie rozmieszczone jest na podłożu z zachowaniem określonych odległości i pokrywa jego powierzchnię w ok. 50%- 70%. Ten typ papieru ściernego zatyka się w mniejszym stopniu i stosowany jest do szlifowania aluminium, miękkich gatunków drewna, farb i lakierów.


>Innowacyjna metoda laserowa umożliwia kontrolowane nanoszenie spoiwa kryjącego, co daje równomierną strukturę powierzchni oraz idealną obróbkę szlifierską.
Czwartym elementem jest powłoka dodatkowa (powłoka stearynianowa). Potwierdziła ona swoją skuteczność szczególnie przy szlifowaniu farby, lakieru i masy szpachlowej. Dzięki specjalnemu procesowi powlekania opracowanemu przez sia Abrasives, stearynian jest równomiernie nakładany na spoiwo. Dodatkowa powłoka powoduje zbijanie się lekkiego pyłu lakierniczego w większe odrobiny, które są łatwiej odsysane z powierzchni papieru. Oprócz tego, stearynian działa chłodząco podczas szlifowania lakieru.


    Zalety powłoki stearynianowej:


>Zapobiega zatykaniu się papieru pyłem


>zwiększona wydajność ścierna


>Papier odznacza Się do czterech razy dłuższą żywotnością niż materiały ścierne bez specjalnej powłoki.

Specjalna powłoka z substancjami aktywnymi jest używana w głównej mierze przy obróbce stali szlachetnej. Obniża temperaturę i zapobiega utlenianiu powierzchni materiału. Substancje aktywne w materiałach ściernych Bosch Best for Inox ułatwiają odprowadzenie pyłu, redukują emisję ciepła w wyniku tarcia i chronią ziarno prze zbyt szybkim zużyciem.

 

>Szlifowanie bez nagrzewania powierzchni


>Brak przebarwień powierzchni podczas obróbki szlifierskiej


>Silnie ograniczone iskrzenie