Przygotowanie powietrza wychodzącego z sprężarki tłokowej

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Witam

Oczyszczanie powietrza to inaczej operacja, której celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o formie spełniającej zapotrzebowania zasilanego układu. Inaczej mówiąc aby było pozbawione cząstek stałych, kondensatu i zostało wzbogacone ( mgłą olejową w przypadku używania narzędzi i urządzeń pneumatycznych obrotowych i ciernych), obniżone do ustalonego ciśnienia.

Zależnie od stosowanego źródła sprężonego powietrza przygotowanie można podzielić na filtry dla sprężarek tłokowych (o tym będzie ten artykuł) i dla sprężarek śrubowych. Różnica polega na jakości i ilości powietrza. Powietrze wychodzące z sprężarki śrubowej potrzebuje o wiele więcej urządzeń i nakładów finansowych na zakup bloków do przygotowania powietrza, również w czasie eksploatacji trzeba się liczyć z znacznie większymi nakładami pieniężnymi na obsługę. Korzyścią sprężarek śrubowych jest potężna wydajność i wysokie ciśnienie ale o tym nie będę pisał.
Wracając do tematu:

Filtrowanie powietrza odbywa się dwu etapowo, w pierwszym powietrze wlatuje do zbiornika filtra i jest wprowadzane w ruch wirowy. Siła odśrodkowa sprawia, że krople kondensatu i większych drobin osadzają się na ściankach filtra i spływają na dół do odstojnika. Tamznajduje się zaworek spustowy, automatyczny lub ręczny, do spuszczenia kondensatu. Odstojniki są najczęściej przezroczyste, tak aby można kontrolować poziom kondensatu. Kolejny etap,powietrze przechodzi przez filtr ceramiczny lub polimerowy o poziomie filtracji w granicy 5µm. Zanieczyszczenia pozostają oczywiście na filtrze. Przefiltrowane powietrze wydostaje się z filtra w układ. Należy wiedzieć, że filtry mają swoją przepustowość i spada ona w zależności od poziomu zabrudzenia filtra. Z tego powodu warto instalować filtry o kilku krotne większej przepustowości niż zaplanowana.

Uzupełnienie mgłą olejową, służy do nasycenia oczyszczonego powietrza specjalnym olejem do urządzeń pneumatycznych, w celu zminimalizowania tarcia, obniżenia korozji narzędzi i urządzeń pneumatycznych ( klucze pneumatyczne, wkrętarki, szlifierki, siłowniki)

Reduktory ciśnienia to membranowe nastawniki obniżające ciśnienie wlotowe do żądanego, występują wraz z nanometrem do odczytu i pokrętłem do regulacji. Po nastawieniu ciśnienia zależnie od prędkości przepływu są możliwe pewne wahania ciśnienia. Z tego powodu należałoby ciśnienie ustawiać na zamkniętym zaworze i wyregulować w ciągu przepływu.

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej w sprzedaży mamy:

Zespoły przygotowania sprężonego powietrza: czyli reduktora, filtra i naolejacza
Reduktory o różnorakim stopniu przepustowości i różnych możliwych ciśnieniach pracy.
Filtry oczyszczające, bazowe o stopniu filtracji 5µm lub, odwadniacze, i filtry do suchego powietrza o stopniu filtracji od 5 do 0,5 mikrona.


Filtry z reduktorem, wersje przyłączeniowe 1/4, 1/2 3/4 cala.

https://domtechniczny24.pl/filtroreduktory.html
Naolejacze wersje przyłączeniowe 1/4, 1/2 3/4 cala.
I na koniec dodam o dławikach lub elementach niwelujących gwałtowne uderzenia ciśnienia w instalacjach dynamicznych.

W przypadku wykorzystywania powietrza do maszyn lub układów nietypowych w systemach produkcji przemysłowej, farmakologicznej czy spożywczej konieczne jest bardzo dokładne określenie wszelkich parametrów powietrz,a zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

To tyle pozdrawiam