Jak zrobić otwór w blachach

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Cześć
Popularne i ciągle niezastąpione wykrojniki śrubowe do otworów.
Wycinaki znajdują zastosowanie tam gdzie trzeba wykonać kilka otworów o średnicach większych niż 13,5 mm w blachach o grubości nie większej 2 mm. Z reguły są to szafy sterownicze, blachy w zbiornikach itd. Otwory można wykonać bez konieczności wiercenia otwornicami, a z praktyki wiadomo, że potrzeba do tego wiertarek o dużym momencie obrotowym. Ponad tojest dużo wiórów do okoła i trzeba je odkurzyć.

 


    Proponowane przez nas wykrojniki są wyposażone dodatkowo łożysko, które poleprza robotę. Wykrojnik nie ma tendencji do obracania się podczas wycinania.
Wykrojniki do blachy używa się do wycinania otworów w blachach ze stali węglowej, narzędziowej, stali stopowej, z miedzi i jej stopów.
      Ponad to wycięty otwór ma doprą dokładność i jest gotowy, nie ma potrzeby gradowania, choć czasem zdarza się, że z jednej strony powstanie krawędź.
Przystępując do przacy, musimy się upewnić, że mamy swobodne dojście do dwóch stron blachy. Następnie musimy wykonać otwór na śrubę prowadzącą. Wielkość otworu powinna być taka sama jak śruby. Można zrobić to wiertłem o określonej średnicy lub wiertłem wielostopniowym. Następnie smarujemy śrubę olejem lub smarem stałym, producent zaleca smar grafitowy lub inny do dużych nacisków. Na pewno nie nadają się do tego celu smaru typu WD.

 


W następnej kolejności wkładamy do otwory śrubę z tależem dystansowym i nakręcamy na nią matrycę tnącą. Ostrożnie kręcimy kluczem oczkowym lub nasadowym.
Kręcimy tak długo, aż matryca nie wytnie otworu. Pod koniec będziemy dokładnie czuli jak nagle śruba przestanie stawiać opór to będzie sygnał, że otwór jest gotowy. Wyciągamy wycięty dekiel i gotowe.
Wykrojniki moża nabyć w zestawie z niezbędnymi akcesoriami lub na sztuki.
Poręką solidnego wykonania jest firma Montero, specjalizująca się w wycinakach do różnego typu surowców.