Stal nierdzewna - właściwości

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Popularność stali nierdzewnych, popularnie inox albo A2 A4.
Ciężko nie uznać, że stale nierdzewne mają już od jakiegoś czasu dominującą pozycję, jako materiał do produkowania urządzeń w przemyśle spożywczym, i dekoracyjnym. Surowiec ten, choć drogi w zestawieniu z stalą konstrukcyjną, góruje a to wskutek odporności na korozję. Stale te cały czas zachowują satynową lub wypolerowaną powierzchnię niezależnie od warunków atmosferycznych, kontaktu z wysoce korozyjnymi artykułami spożywczymi, detergentami. Estetyka nie jest z pewnością jedyną zaletą, najistotniejsza to brak zanieczyszczeń, jakie mogłyby się przedostać do wytwarzanego pożywienia, skazić go lub odmienić jego właściwości, smak, kolor.

 

Producenci wina wiedzą, że moszcz nie powinien stykać się z stalą, bo żelazo przejdzie do soku i w późniejszym czasie może doprowadzić do jego zepsucia. W związku z tym stosują śruby nierdzewne i inne.Analogicznie dzieje się z innymi produktami spożywczymi, kapusta kiszona, soki, piwa, mięsa, pulpy warzywne i przetwory mleczne. Właściwości przeciwrdzewne są w tych stalach niezmienne biorąc pod uwagę obróbkę termiczną, czyli gotowanie, smażenie lub zamrażanie. W związku z tym nie potrzebują dodatkowych powłok ochronnych. I są na dłuższą metę tańsze w eksploatacji.Dzieje się tak, albowiem chrom znajdujący się w stali tworzy ochronną warstwę tlenku na powierzchni.

 

Tlenki tworzą się, jeżeli tylko jest dostęp tlenu. Najciekawsze jest to, że jeżeli zlikwidujemy warstwę tlenku na przykład w czasie mycia lub szorowania to taka powłoka mając kontakt z wszechobecnym tlenem zaraz się odbuduje. Innymi słowy możemy powiedzieć, że stal nierdzewna sama się regeneruje. Gorzej jest w ciągu obróbki ściernej lub cięcia. Istnieje w owym czasie zagrożenie przedostania się np. siarki z materiałów ściernych na powierzchnię stali i to może spowodować korozję. Ważne jest, więc używanie tylko narzędzi ściernych lub spawalniczych przystosowanych do odróbki stali INOX.


Stale nierdzewne są trochę trudniejsze w obróbce niż stale konstrukcyjne. Na ogół wiercenie, cięcie i obróbka powierzchni przysparza więcej problemów, ale o tym napiszę następnym razem.