Prosty sposób wycięcia uszczelki

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Witam.
Poszukując publikacji o uszczelkach i uszczelnieniach natrafiłem na interesujący poradnik dotyczącywycinania uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Sposób bazuje na przygotowaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia uszczelnienia.
Na początek trzeba: przygotować przedmiot, dla którego chcemy odrysować uszczelkę (w objaśnianym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz płyta uszczelkarska, z którego wykonamy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to płyta na uszczelki - klingeryt).

Pierwszym krokiem było położenie kartki z bloku technicznego na pokrywie bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie przesuwała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i malujemy.

Po chwili w miarę wyraźnie odznacza się zarys pokrywy. Być może używając kredkę woskową osiągneło by się doskonalszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.
Odwzorowanie szablonu wyszło mniejwięcej tak

Następnie trzeba wyciąć i wypróbować czy pasuje.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na arkuszu uszczelkarskim. Niestety kartka nie jest sztywna więc odrysowywanie też nasuwa dużo cierpliwości i trzeba uważać żeby się nic nie ruszało.
Oczywiście odrysowany kontur znowu wycinamy i przymierzamy.

Jeszcze tylko trzeba wybić otwory na śruby.

Bierzemy niewielki krzyżakowy śrubokręt, przykładamy równo uszczelkę i pukamy w nią lekko w miejscu gdzie prawdopodobnie powinien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk uderzania w metal to szukamy otworu obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy parę razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulą od łożyska.